Littelfuse 0325.400MXP
0325.400MXP picture photo
Mfg. Part Number
0325.400MXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0325.400MXP.pdf
Availability of 0325.400MXP
QUANTITY
0325.400MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0325.400MXP
Internal Part NumberEIS-0325.400MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t1.33
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance1.935 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0325.400MXP
Related Links0325., 0325.400MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0325.400MXP Details Description
Related parts for 0325.400MXP
IDC CABLE- APK10A/ AE10M / APK10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN ADAPT TNC PLUG TO N JACK datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
RES 177.47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SC 3.81/11/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.25A 95 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 700MA 780 MOHM TH datasheet.pdf