Littelfuse 0325.700VXP
0325.700VXP picture photo
Mfg. Part Number
0325.700VXP
Brief Description
FUSE CERAMIC 700MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0325.700VXP.pdf
Availability of 0325.700VXP
QUANTITY
0325.700VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0325.700VXP
Internal Part NumberEIS-0325.700VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating700mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t6.42
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.7215 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0325.700VXP
Related Links0325., 0325.700VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0325.700VXP Details Description
Related parts for 0325.700VXP
ZAP TN HE/ZSI 2.5 datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS SGL 14-SOP datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER HIGH PRFORMNCE 115/250VAC datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUGE 3.3 V SMD datasheet.pdf
GRIP PANEL HAN 24 B datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf