Littelfuse 0325007.MXP
0325007.MXP picture photo
Mfg. Part Number
0325007.MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 7A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0325007.MXP.pdf
Availability of 0325007.MXP
QUANTITY
0325007.MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0325007.MXP
Internal Part NumberEIS-0325007.MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating7A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t47.3
ApprovalsCE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0227 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0325007.MXP
Related Links03250, 0325007.MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0325007.MXP Details Description
Related parts for 0325007.MXP
DIODE ZENER 43V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 33POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
11P MTA156 ASSY 20AWG YEL LF datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK N 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 513.78 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.2MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
CONN RING NUT FOR PLUG/RCPT HSG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A PUSH-RESET datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT MTG ENDS 8C datasheet.pdf