Littelfuse 032502.8HXP
032502.8HXP picture photo
Mfg. Part Number
032502.8HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERM 2.8A 250VAC 125VDC 3AB
Datasheet Download
032502.8HXP.pdf
Availability of 032502.8HXP
QUANTITY
032502.8HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 032502.8HXP
Internal Part NumberEIS-032502.8HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t170
ApprovalsCE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0695 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)032502.8HXP
Related Links03250, 032502.8HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
032502.8HXP Details Description
Related parts for 032502.8HXP
CAP ALUM 22000UF 50V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
SIDAC 2CH 120/240V 400A TO220A datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 4TH SPEED datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.7K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN FEMALE 19POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
HOLD DOWN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 16SOIC datasheet.pdf