AVX Corporation KC2520K11.2896C10E00
KC2520K11.2896C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520K11.2896C10E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520K11.2896C10E00.pdf
Availability of KC2520K11.2896C10E00
QUANTITY
KC2520K11.2896C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520K11.2896C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2520K11.2896C10E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC2520K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.2896MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520K11.2896C10E00
Related LinksKC2520K11., KC2520K11.2896C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520K11.2896C10E00 Details Description
Related parts for KC2520K11.2896C10E00
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED PANEL INCAND DATALITE CLEAR datasheet.pdf
RES 198 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
WARNING 2.75 X 5.5 250/RL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR MTCH101 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf