Littelfuse 03256.25VXP
03256.25VXP picture photo
Mfg. Part Number
03256.25VXP
Brief Description
FUSE CERM 6.25A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
03256.25VXP.pdf
Availability of 03256.25VXP
QUANTITY
03256.25VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 03256.25VXP
Internal Part NumberEIS-03256.25VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series325
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating6.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t60.4
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
DC Cold Resistance0.0346 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03256.25VXP
Related Links03256, 03256.25VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
03256.25VXP Details Description
Related parts for 03256.25VXP
CONTACT CRIMP 18-16 AU .75 250PK datasheet.pdf
IC 8BIT 37.9 KSPS ADC S/O 20SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 70MHZ 20HTSSOP datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A X2-DFN0806-3 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 0805 330 OHM datasheet.pdf