Littelfuse 0326.175HXP
0326.175HXP picture photo
Mfg. Part Number
0326.175HXP
Brief Description
FUSE CERM 175MA 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
0326.175HXP.pdf
Availability of 0326.175HXP
QUANTITY
0326.175HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0326.175HXP
Internal Part NumberEIS-0326.175HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series326
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating175mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t0.22
ApprovalsCE
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance8.92 Ohm