Littelfuse 03420012HX010
03420012HX010 picture photo
Mfg. Part Number
03420012HX010
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT
Datasheet Download
03420012HX010.pdf
Availability of 03420012HX010
QUANTITY
03420012HX010 Order Process
Ship out your order
Specifications of 03420012HX010
Internal Part NumberEIS-03420012HX010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
Series342
Fuseholder TypeHolder
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related Products3AG
Fuse Size1/4" Dia x 1-1/4" L (6.35mm x 31.8mm)
Number of Circuits1
Voltage250V
Current Rating20A
Mounting TypePanel Mount
Orientation-
Termination StyleSolder Lug
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)03420012HX010
Related Links034200, 03420012HX010 Datasheet, Littelfuse Distributor
03420012HX010 Details Description
Related parts for 03420012HX010
BANANA JACK 4MM 10PC BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STR .050" GLD datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 7POS datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf