Aries Electronics, Inc. 04-001-152FB
04-001-152FB picture photo
Mfg. Part Number
04-001-152FB
Manufacturer
Product Category
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
Brief Description
CABLE 4POS .100 JUMPER 1 INCH
Datasheet Download
04-001-152FB.pdf
Availability of 04-001-152FB
QUANTITY
04-001-152FB Order Process
Ship out your order
Specifications of 04-001-152FB
Internal Part NumberEIS-04-001-152FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyFlat Flex, Ribbon Jumper Cables
Series152FB
Cable TypeRibbon
Number of Conductors4
Pitch0.100" (2.54mm)
Length1.00" (25.40mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)
Termination StyleCompletely Exposed Wires on Both Sides with Protective Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04-001-152FB
Related Links04-001, 04-001-152FB Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
04-001-152FB Details Description
Related parts for 04-001-152FB
SW KNOB SPST-NO ILL-GRN 110V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSHRINK 6AWG 48" BLACK datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf