NMB Technologies Corp. 04015KA-12N-AA-00
04015KA-12N-AA-00 picture photo
Mfg. Part Number
04015KA-12N-AA-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 12VDC 40X15MM 2WR
Datasheet Download
04015KA-12N-AA-00.pdf
Availability of 04015KA-12N-AA-00
QUANTITY
04015KA-12N-AA-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04015KA-12N-AA-00
Internal Part NumberEIS-04015KA-12N-AA-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series04015KA
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure0.250 in H2O (62.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise34 dB
Power (Watts)1.02W
RPM8000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.085A
Voltage Range10.2 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04015KA-12N-AA-00
Related Links04015KA-, 04015KA-12N-AA-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
04015KA-12N-AA-00 Details Description
Related parts for 04015KA-12N-AA-00
CARD RACK ASSEMBLY EIA 6UX19X12 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ACQUISITION SYS 12BIT 44-PQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
STRAP, HOOK & LOOP, WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf