API Delevan 0402-15NK
0402-15NK picture photo
Mfg. Part Number
0402-15NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 560MA 172 MOHM
Datasheet Download
0402-15NK.pdf
Availability of 0402-15NK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0402-15NK Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402-15NK
Internal Part NumberEIS-0402-15NK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance15nH
Tolerance±10%
Current Rating560mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)172 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.28GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402-15NK
Related Links0402, 0402-15NK Datasheet, API Delevan Distributor
0402-15NK Details Description
Related parts for 0402-15NK
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 50POS datasheet.pdf
IC TOUCH SENSOR PROX 1CH 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 27A TO263-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
THERMOSTAT 20 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf
HDM 5SMPO055F080O LEADMAKER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 12A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf