API Delevan 0402-3N6K
0402-3N6K picture photo
Mfg. Part Number
0402-3N6K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM
Datasheet Download
0402-3N6K.pdf
Availability of 0402-3N6K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0402-3N6K Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402-3N6K
Internal Part NumberEIS-0402-3N6K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance3.6nH
Tolerance±10%
Current Rating840mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm Max
Q @ Freq19 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402-3N6K
Related Links0402, 0402-3N6K Datasheet, API Delevan Distributor
0402-3N6K Details Description
Related parts for 0402-3N6K
IC USB LINE TERM EMI/ESD SOT23-6 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR14H/AE14G/HKR14H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 20 OHM 10% 300W datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12-14S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.18K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL HIGH 25PPM datasheet.pdf