API Delevan 0402-40NK
0402-40NK picture photo
Mfg. Part Number
0402-40NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 40NH 320MA 438 MOHM
Datasheet Download
0402-40NK.pdf
Availability of 0402-40NK
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0402-40NK Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402-40NK
Internal Part NumberEIS-0402-40NK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance40nH
Tolerance±10%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)438 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.24GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402-40NK
Related Links0402, 0402-40NK Datasheet, API Delevan Distributor
0402-40NK Details Description
Related parts for 0402-40NK
CONN HEADER 2POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A TO-220F datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 145.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf