AVX Corporation 04023A0R6CAT2A
04023A0R6CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A0R6CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A0R6CAT2A.pdf
Availability of 04023A0R6CAT2A
QUANTITY
04023A0R6CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A0R6CAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A0R6CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A0R6CAT2A
Related Links04023A0, 04023A0R6CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A0R6CAT2A Details Description
Related parts for 04023A0R6CAT2A
IC DETECTOR VOLT 2.6V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DC RESTORATION CIRCUIT 14SOIC datasheet.pdf
MOUNT RECT IC 16DIP 0.020" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 2A DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC6430 100-400MHZ datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf