KEMET T350C685K016AT
T350C685K016AT picture photo
Mfg. Part Number
T350C685K016AT
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
T350C685K016AT.pdf
Availability of T350C685K016AT
QUANTITY
T350C685K016AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T350C685K016AT
Internal Part NumberEIS-T350C685K016AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.331" (8.40mm)
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350C685K016AT
Related LinksT350C68, T350C685K016AT Datasheet, KEMET Distributor
T350C685K016AT Details Description
Related parts for T350C685K016AT
OSC XO 5.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL SPI 14TDFN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
TERM PLUG VERT 762MM FRNT 6C datasheet.pdf