AVX Corporation 04023A100GAT2A
04023A100GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A100GAT2A
Brief Description
CAP CER 10PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A100GAT2A.pdf
Availability of 04023A100GAT2A
QUANTITY
04023A100GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A100GAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A100GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A100GAT2A
Related Links04023A1, 04023A100GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A100GAT2A Details Description
Related parts for 04023A100GAT2A
TERM BLOCK HDR 48POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC I2C EEPROM 6BIT DIPSW 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 320MA 900 MOHM datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 57MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS 1MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 2012 datasheet.pdf