Bourns Inc. PM20S-8R2K
PM20S-8R2K picture photo
Mfg. Part Number
PM20S-8R2K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 195MA 1.65 OHM
Datasheet Download
PM20S-8R2K.pdf
Availability of PM20S-8R2K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM20S-8R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20S-8R2K
Internal Part NumberEIS-PM20S-8R2K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM20S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating195mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.65 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant35MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20S-8R2K
Related LinksPM20S, PM20S-8R2K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20S-8R2K Details Description
Related parts for PM20S-8R2K
IC VREF GND REF ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG GRN 2500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf