AVX Corporation 04023A101MAT2A
04023A101MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A101MAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A101MAT2A.pdf
Availability of 04023A101MAT2A
QUANTITY
04023A101MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A101MAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A101MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A101MAT2A
Related Links04023A1, 04023A101MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A101MAT2A Details Description
Related parts for 04023A101MAT2A
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MNT BRACKET REPLACABLE W/LV-H32 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W SMBG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf