AVX Corporation 04023A121JAT2A
04023A121JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A121JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A121JAT2A.pdf
Availability of 04023A121JAT2A
QUANTITY
04023A121JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A121JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A121JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A121JAT2A
Related Links04023A1, 04023A121JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A121JAT2A Details Description
Related parts for 04023A121JAT2A
IC DAC 14BIT W/BUFFER 24DIP datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 500MA 200 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 6UH N87 datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/SSFX datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19E OLIVE datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
560UF 450V 35X60MM 85C 15000H datasheet.pdf