AVX Corporation 04023A121KAT2A
04023A121KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A121KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 120PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A121KAT2A.pdf
Availability of 04023A121KAT2A
QUANTITY
04023A121KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A121KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A121KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A121KAT2A
Related Links04023A1, 04023A121KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A121KAT2A Details Description
Related parts for 04023A121KAT2A
IDC CABLE-APR30A/ AE34G / APR30A datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 1A TO220AB datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 125VAC/VDC datasheet.pdf
EMITTER IR 935NM 50MA COAXIAL datasheet.pdf
IGBT MODULE NPT TRPL DUAL SP6-P datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 700UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf