AVX Corporation 04023A150GAT2A
04023A150GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A150GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A150GAT2A.pdf
Availability of 04023A150GAT2A
QUANTITY
04023A150GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A150GAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A150GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A150GAT2A
Related Links04023A1, 04023A150GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A150GAT2A Details Description
Related parts for 04023A150GAT2A
CONN HEADER 25POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 2.5MM 6.3" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-15V 2A 0.5A datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.4A SOT223 datasheet.pdf