AVX Corporation 04023A1R2CAT2A
04023A1R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A1R2CAT2A
Brief Description
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A1R2CAT2A.pdf
Availability of 04023A1R2CAT2A
QUANTITY
04023A1R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A1R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A1R2CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A1R2CAT2A
Related Links04023A1, 04023A1R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A1R2CAT2A Details Description
Related parts for 04023A1R2CAT2A
RES SMD 24K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 375MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MICROPAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 321MA 265 MOHM datasheet.pdf
LAMP INCAND 48V CANDELABRA SCRW datasheet.pdf
RES 549 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf