Vishay/Dale RNC50H8871BSBSL
RNC50H8871BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H8871BSBSL
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H8871BSBSL.pdf
Availability of RNC50H8871BSBSL
QUANTITY
RNC50H8871BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H8871BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H8871BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H8871BSBSL
Related LinksRNC50H8, RNC50H8871BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H8871BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H8871BSBSL
LED 2HI 3MM NARROW GREEN PC MNT datasheet.pdf
KEY FOB ABS BLK 2.24"L X 1.37"W datasheet.pdf
DAC 14BIT 100MHZ 5.2V 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 16POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MARKER PEN 0.35MM LINE THICKNESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf