AVX Corporation 04023A271GAT2A
04023A271GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A271GAT2A
Brief Description
CAP CER 270PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A271GAT2A.pdf
Availability of 04023A271GAT2A
QUANTITY
04023A271GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A271GAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A271GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A271GAT2A
Related Links04023A2, 04023A271GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A271GAT2A Details Description
Related parts for 04023A271GAT2A
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
025 G 4POS CAP W TO W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.80" CARLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
KIT,ARINC COAXICON SOCKET,SZ 1 datasheet.pdf
FUSE 160A 690V 000FU/70 AR UR datasheet.pdf
220UF 40V 16X25 105C RAD datasheet.pdf