Bourns Inc. CD214C-R31000
CD214C-R31000 picture photo
Mfg. Part Number
CD214C-R31000
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 3A SMC
Datasheet Download
CD214C-R31000.pdf
Availability of CD214C-R31000
QUANTITY
CD214C-R31000 Order Process
Ship out your order
Specifications of CD214C-R31000
Internal Part NumberEIS-CD214C-R31000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 3A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F40pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD214C-R31000
Related LinksCD214C, CD214C-R31000 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CD214C-R31000 Details Description
Related parts for CD214C-R31000
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LDO REGULATOR 7A 2.5V TO220-7 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 5A 2.4V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM datasheet.pdf