AVX Corporation 04023A3R0CAT2A
04023A3R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A3R0CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A3R0CAT2A.pdf
Availability of 04023A3R0CAT2A
QUANTITY
04023A3R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A3R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A3R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A3R0CAT2A
Related Links04023A3, 04023A3R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A3R0CAT2A Details Description
Related parts for 04023A3R0CAT2A
CAP CER 0.033UF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 108KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
RES 7.96K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT PIN datasheet.pdf