AVX Corporation 04023A4R7BAT2A
04023A4R7BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A4R7BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A4R7BAT2A.pdf
Availability of 04023A4R7BAT2A
QUANTITY
04023A4R7BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A4R7BAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A4R7BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A4R7BAT2A
Related Links04023A4, 04023A4R7BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A4R7BAT2A Details Description
Related parts for 04023A4R7BAT2A
CONN D-SUB HOUSING PLUG 15POS datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE PRO CERM ANTENNA datasheet.pdf
IC FUEL/GAS GAUGE LI-ION 6DFN datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 50W TO204AD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf