AVX Corporation 04023A510JAT2A
04023A510JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A510JAT2A
Brief Description
CAP CER 51PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A510JAT2A.pdf
Availability of 04023A510JAT2A
QUANTITY
04023A510JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A510JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A510JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A510JAT2A
Related Links04023A5, 04023A510JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A510JAT2A Details Description
Related parts for 04023A510JAT2A
IC ADC 16BIT 250KSPS SRL 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MCU ARM 128KB FLASH MEM 64-LQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 15A 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 19.05MM SQ 5/PK datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf