LEMO PCA.00.250.NTLC29
PCA.00.250.NTLC29 picture photo
Mfg. Part Number
PCA.00.250.NTLC29
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER
Datasheet Download
PCA.00.250.NTLC29.pdf
Availability of PCA.00.250.NTLC29
QUANTITY
PCA.00.250.NTLC29 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCA.00.250.NTLC29
Internal Part NumberEIS-PCA.00.250.NTLC29
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series00
PackagingBulk
Connector StyleNIM-CAMAC CD/N 549
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationClamp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Body MaterialBrass
Body FinishNickel
Center Contact MaterialBronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating700V
Operating Temperature-55°C ~ 260°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCA.00.250.NTLC29
Related LinksPCA.00.2, PCA.00.250.NTLC29 Datasheet, LEMO Distributor
PCA.00.250.NTLC29 Details Description
Related parts for PCA.00.250.NTLC29
CONN HEADER PHD SIDE 26POS 2MM datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/64-100' CLEAR datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf