AVX Corporation 04023A5R6JAT2A
04023A5R6JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A5R6JAT2A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A5R6JAT2A.pdf
Availability of 04023A5R6JAT2A
QUANTITY
04023A5R6JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A5R6JAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A5R6JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A5R6JAT2A
Related Links04023A5, 04023A5R6JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A5R6JAT2A Details Description
Related parts for 04023A5R6JAT2A
CRIMPER COMPRESSION FOR COAX datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
POT 25K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
2.5 W/B REC HSG POSI LOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 69POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf