AVX Corporation 04023A5R6KAT2A
04023A5R6KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023A5R6KAT2A
Brief Description
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023A5R6KAT2A.pdf
Availability of 04023A5R6KAT2A
QUANTITY
04023A5R6KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023A5R6KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023A5R6KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023A5R6KAT2A
Related Links04023A5, 04023A5R6KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023A5R6KAT2A Details Description
Related parts for 04023A5R6KAT2A
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 7.4"L X 7.4"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 100K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-15.5AWG THRU datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 4POS .050" T/H datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 20AWG 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ16A datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf