AVX Corporation 04023C103KAT2A
04023C103KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023C103KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402
Datasheet Download
04023C103KAT2A.pdf
Availability of 04023C103KAT2A
QUANTITY
04023C103KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023C103KAT2A
Internal Part NumberEIS-04023C103KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023C103KAT2A
Related Links04023C1, 04023C103KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023C103KAT2A Details Description
Related parts for 04023C103KAT2A
RES ARRAY 7 RES 27 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR LENS LOW MOUNT WHITE datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
4,7UF 100V 5X11 datasheet.pdf