AVX Corporation 04023J0R7PBWTR
04023J0R7PBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J0R7PBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 0.7PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J0R7PBWTR.pdf
Availability of 04023J0R7PBWTR
QUANTITY
04023J0R7PBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J0R7PBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J0R7PBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J0R7PBWTR
Related Links04023J0, 04023J0R7PBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J0R7PBWTR Details Description
Related parts for 04023J0R7PBWTR
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 6TDFN datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
LT73 3900 2A 680R 5% datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 195A D2PAK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FILT DSUB 9POS M-F ADPTR datasheet.pdf