AVX Corporation 04023J1R0PBSTR
04023J1R0PBSTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R0PBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R0PBSTR.pdf
Availability of 04023J1R0PBSTR
QUANTITY
04023J1R0PBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R0PBSTR
Internal Part NumberEIS-04023J1R0PBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R0PBSTR
Related Links04023J1, 04023J1R0PBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R0PBSTR Details Description
Related parts for 04023J1R0PBSTR
MOSFET N-CH 60V 10A TO-220FN datasheet.pdf
CONN SPRING-LOADED PIN .297 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf