AVX Corporation 04023J1R4ABSTR
04023J1R4ABSTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R4ABSTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.4PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R4ABSTR.pdf
Availability of 04023J1R4ABSTR
QUANTITY
04023J1R4ABSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R4ABSTR
Internal Part NumberEIS-04023J1R4ABSTR
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R4ABSTR
Related Links04023J1, 04023J1R4ABSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R4ABSTR Details Description
Related parts for 04023J1R4ABSTR
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
OPTICAL TOUCH SW W/SAFETY GUARD datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SGE1510-4-1320A-200MQD datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 32POS TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf