Integrated Device Technology (IDT) 71016S12PHG8
71016S12PHG8 picture photo
Mfg. Part Number
71016S12PHG8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
Datasheet Download
71016S12PHG8.pdf
Availability of 71016S12PHG8
QUANTITY
71016S12PHG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 71016S12PHG8
Internal Part NumberEIS-71016S12PHG8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)71016S12PHG8
Related Links71016S, 71016S12PHG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
71016S12PHG8 Details Description
Related parts for 71016S12PHG8
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPST 1A 90DEG datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 52A U8FL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf