AVX Corporation 04023J1R5BBWTR
04023J1R5BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J1R5BBWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.5PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J1R5BBWTR.pdf
Availability of 04023J1R5BBWTR
QUANTITY
04023J1R5BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J1R5BBWTR
Internal Part NumberEIS-04023J1R5BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J1R5BBWTR
Related Links04023J1, 04023J1R5BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J1R5BBWTR Details Description
Related parts for 04023J1R5BBWTR
RACEWAY 1CHAN MD AD WH(10=10') datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FAN 40X28MM 12VDC 15.4 CFM datasheet.pdf