AVX Corporation 04023J2R8BBWTR\500
04023J2R8BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
04023J2R8BBWTR\500
Brief Description
CAP THIN FILM 2.8PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J2R8BBWTR\500.pdf
Availability of 04023J2R8BBWTR\500
QUANTITY
04023J2R8BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J2R8BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-04023J2R8BBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J2R8BBWTR\500
Related Links04023J2R8, 04023J2R8BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J2R8BBWTR\500 Details Description
Related parts for 04023J2R8BBWTR\500
CAP MICA 10PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MC912D60A datasheet.pdf
CONN BACK NUT YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.357 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXL-XP DEBURR WHEEL 10" 11S FIN datasheet.pdf
15+15 DIL EXT P/HDR 6MM datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/07/135G 3.2SN BK datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
KJB 21C 21#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CAP TRIM 2.5-30PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf