AVX Corporation 04023J3R3ABWTR
04023J3R3ABWTR picture photo
Mfg. Part Number
04023J3R3ABWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.3PF 25V 0402
Datasheet Download
04023J3R3ABWTR.pdf
Availability of 04023J3R3ABWTR
QUANTITY
04023J3R3ABWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023J3R3ABWTR
Internal Part NumberEIS-04023J3R3ABWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023J3R3ABWTR
Related Links04023J3, 04023J3R3ABWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023J3R3ABWTR Details Description
Related parts for 04023J3R3ABWTR
AMP TBC RECP ASY 240P 4ROW datasheet.pdf
FILTER LINE 1MH 15A HORIZONTAL datasheet.pdf
SENSOR ACCEL Z-AX +/-50G 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-485422 115KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT SMPS CM SOT223 datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 10% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf