AVX Corporation 04023JR35PBSTR
04023JR35PBSTR picture photo
Mfg. Part Number
04023JR35PBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.35PF 25V 0402
Datasheet Download
04023JR35PBSTR.pdf
Availability of 04023JR35PBSTR
QUANTITY
04023JR35PBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023JR35PBSTR
Internal Part NumberEIS-04023JR35PBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.35pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023JR35PBSTR
Related Links04023JR, 04023JR35PBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023JR35PBSTR Details Description
Related parts for 04023JR35PBSTR
IC DECODER VIDEO W/ADC 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX QUAD 2-1 16-SOIC datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf