AVX Corporation 04023U0R4BAT2A
04023U0R4BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023U0R4BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023U0R4BAT2A.pdf
Availability of 04023U0R4BAT2A
QUANTITY
04023U0R4BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023U0R4BAT2A
Internal Part NumberEIS-04023U0R4BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023U0R4BAT2A
Related Links04023U0, 04023U0R4BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023U0R4BAT2A Details Description
Related parts for 04023U0R4BAT2A
IDC CABLE - MKC60K/MC60F/MPL60K datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 490MA 260 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 100POS datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
RES 108.4K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf