AVX Corporation 04023U0R4BAT2A
04023U0R4BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023U0R4BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023U0R4BAT2A.pdf
Availability of 04023U0R4BAT2A
QUANTITY
04023U0R4BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023U0R4BAT2A
Internal Part NumberEIS-04023U0R4BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023U0R4BAT2A
Related Links04023U0, 04023U0R4BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023U0R4BAT2A Details Description
Related parts for 04023U0R4BAT2A
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 150V 1111 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS DL LCP SLD CUP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AA datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 132POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf