AVX Corporation 04023U110FAT2A
04023U110FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023U110FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023U110FAT2A.pdf
Availability of 04023U110FAT2A
QUANTITY
04023U110FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023U110FAT2A
Internal Part NumberEIS-04023U110FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023U110FAT2A
Related Links04023U1, 04023U110FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023U110FAT2A Details Description
Related parts for 04023U110FAT2A
IC REG BUCK 5V 1A 24-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 510 OHM 16SSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P10C VERT SHLD datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf