AVX Corporation 04023U1R5BAT2A
04023U1R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023U1R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023U1R5BAT2A.pdf
Availability of 04023U1R5BAT2A
QUANTITY
04023U1R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023U1R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-04023U1R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023U1R5BAT2A
Related Links04023U1, 04023U1R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023U1R5BAT2A Details Description
Related parts for 04023U1R5BAT2A
CONN HEADER 3MM 4POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 1.2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 18.92MM datasheet.pdf
RES 0.258 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf