AVX Corporation 04023U1R5CAT2A
04023U1R5CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04023U1R5CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
04023U1R5CAT2A.pdf
Availability of 04023U1R5CAT2A
QUANTITY
04023U1R5CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04023U1R5CAT2A
Internal Part NumberEIS-04023U1R5CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04023U1R5CAT2A
Related Links04023U1, 04023U1R5CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04023U1R5CAT2A Details Description
Related parts for 04023U1R5CAT2A
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MEDIUM NAVY BALL HOOKS datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 6COL datasheet.pdf
SPONGE 2.2" X 3.5" - MULTI H datasheet.pdf