Vishay/Dale RWR81S1580FSRSL
RWR81S1580FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1580FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 158 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1580FSRSL.pdf
Availability of RWR81S1580FSRSL
QUANTITY
RWR81S1580FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1580FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1580FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1580FSRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1580FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1580FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S1580FSRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DISTRIBUTION 16-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG HANDLE LOGO 2-COND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 204SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf