AVX Corporation 04025A1R0KAT2A
04025A1R0KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A1R0KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A1R0KAT2A.pdf
Availability of 04025A1R0KAT2A
QUANTITY
04025A1R0KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A1R0KAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A1R0KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A1R0KAT2A
Related Links04025A1, 04025A1R0KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A1R0KAT2A Details Description
Related parts for 04025A1R0KAT2A
CAP TRIMMER 0.7-10PF 50V TH datasheet.pdf
IC CONTROLLER E1 5V LP 44-PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 9POS 2ROW 30AWG datasheet.pdf
TERMINAL RING 6AWG #5/16 TIN datasheet.pdf
DSP TRI-CORE 431-FCPBGA datasheet.pdf
TRANS RF NPN 6V 80MA TSFP-3 datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf