AVX Corporation 04025A3R3CAT2A
04025A3R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A3R3CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A3R3CAT2A.pdf
Availability of 04025A3R3CAT2A
QUANTITY
04025A3R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A3R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A3R3CAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A3R3CAT2A
Related Links04025A3, 04025A3R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A3R3CAT2A Details Description
Related parts for 04025A3R3CAT2A
IC CPLD 24MC 20NS 44PLCC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 56POS WALL MT PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 20"W datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 32HVQFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 24POS datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.018UF RADIAL datasheet.pdf
CONN 8POS 0.8MM SMT datasheet.pdf