AVX Corporation 04025A8R0CAT2A
04025A8R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025A8R0CAT2A
Brief Description
CAP CER 8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025A8R0CAT2A.pdf
Availability of 04025A8R0CAT2A
QUANTITY
04025A8R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025A8R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025A8R0CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025A8R0CAT2A
Related Links04025A8, 04025A8R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025A8R0CAT2A Details Description
Related parts for 04025A8R0CAT2A
MAGNET USE W/10-38 A/T .062" SQ datasheet.pdf
RES SMD 16.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.4A 357.1 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 90A TO263-3 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf