AVX Corporation 04025C102KAJ2A
04025C102KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C102KAJ2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C102KAJ2A.pdf
Availability of 04025C102KAJ2A
QUANTITY
04025C102KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C102KAJ2A
Internal Part NumberEIS-04025C102KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C102KAJ2A
Related Links04025C1, 04025C102KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C102KAJ2A Details Description
Related parts for 04025C102KAJ2A
FIXED IND 68UH 750MA 234 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 750V 400A DISC 7MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 250VAC datasheet.pdf
RES 56 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 16-SOIC N datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf